Mekanik Proje

Makine mühendisleri ve teknik ressamlar tarafından hazırlanan mekanik projeler binalarda yaşam standartlarını ve konforu üst seviyeye taşıyan projelerdir. Mekanik projelendirmede sistemlerin kendi aralarında bir bütün olması esas olduğundan dolayı toplam kaliteyi de doğrudan etkilemektedir.

Mekanik projeler ilgili yönetmelik ve ihale şartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Binanın mekanik aksamı ve ısı yalıtımı ile ilgili her türlü resim ve çizimin kapsamına girdiği mekanik projelerde gerekli evrakların ve dosyaların hazırlanması için de mühendislik deneyimine ve uzman yardımına ihtiyaç vardır.

Mekanik projelerde kullanılacak malzemelerin seçiminde uzun ömürlülük ve konfor esastır. Mekanik projeler binanın bir yaşam alanı olması için çok önemli olduğundan bazı kriterler esas alınarak hazırlanmalıdır. Konforlu şartlar, fonksiyonellik, uzun ömürlülük ve sağlamlık, güvenli olması, düşük maliyetler, uygulanmasının ve montajının kolay olması gibi detaylar mekanik projelerde ürün seçiminde önemlidir.

Mekanik projeler bir sistemler bütünüdür. Kabaca bir mekanik projede, ısıtma ve soğutma sistemleri, havalandırma alt yapısı, temiz su tahliye sistemleri, atık su ve kanalizasyon sistemleri, sıcak su ve yangın söndürme sistemleri yer almaktadır. Bunların dışında ticari veya endüstriyel işletmelerde, doğalgaz tesisat sistemleri, basınçlı hava sistemleri, güneş enerjisi sistemleri gibi ekstra sistemler de mekanik projeler kapsamına girmektedir.